Byznys Jaroslava Dědiče

Současná situace je důvodem k zamyšlení, do jaké míry automobilky limitovat ekologickými předpisy, vyzývá prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček

21. října 2021 15:43, David Rathous

Rádio Z

Kvůli nedostatku čipů nemůže mnoho automobilek v Evropě vyrábět. Už je přitom vyrobeno velké množství aut, které na čipy teprve čekají. „Současná situace v automobilovém průmyslu není veselý pohled,“ říká prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček. 
„Je to specifikum Evropské unie. Fabrika Volkswagenu v Německu stojí, ale třeba v Číně i v ostatních zemích jede. Pídil jsem se po tom, proč tomu tak je a zjistil jsem, že čipy, které jsou do aut potřeba, jsou specifické kvůli tomu, jak si je předepsala EU,“ vysvětluje Šťovíček. Čipy požadované Evropskou unií jsou schopné odhalit podvody podobné těm, které se v minulosti staly třeba v souvislosti s aférou Dieselgate. Podle některých odborníků jsou ale tyto čipy zastaralé a vyrábí se méně. Pro Českou republiku je přitom automobilový průmysl klíčový. Šťovíček je ale při pohledu do budoucna optimistický. „Situace se srovná. Trh nějakým způsobem reaguje. Je to ale důvod k zamyšlení, do jaké míry je dobré automobilky limitovat předpisy a pravidly v oblasti ekologie,“ říká prezident Autoklubu v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátor Jaroslav Dědič.

Situaci navíc komplikuje blížící se elektrifikace. Většina automobilek se zavázala k tomu, že do roku 2030 skončí se spalovacími motory. „Elektrifikace je trend, kterým chceme všichni jít. Já osobně jsem milovník spalovacích motorů a elektrifikace není moje krevní skupina. Je to ale fakt, se kterým se musíme smířit,“ přiznává Šťovíček. Klade si ale otázku, jestli tento proces není příliš uspěchaný. Pro vývoj technologií je termín v roce 2030 podle něj příliš brzký.

Hostem moderátora Jaroslava Dědiče byl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček. Poslechněte si záznam rozhovoru.