Interview Martina Kováře

Spisovatel Jiří Padevět: Extrémisté budou existovat vždy. Na můj vkus mají ale v České republice příliš silný hlas

7. října 2021 18:13, Martin Kovář

Rádio Z

Je důležité si uvědomovat, že mnoho občanů společenské problémy, o kterých jiní neustále debatují, nezajímají, upozorňuje spisovatel Jiří Padevět. „Je zajímá, kolik bude stát rohlík. A je to naprosto legitimní požadavek,“ říká. Tuto část společnosti přitom neumí demokratičtí politici oslovit, a to Padevět považuje za „jednu z největších bolestí naší současné doby“.
Naopak extrémisté to dovedou velmi dobře. „Extrémisté budou existovat vždy. Na můj vkus mají ale v současné České republice příliš silný hlas,“ dodává Padevět. Podle jeho názoru byl zlomovým bodem v české politice moment, kdy Andrej Babiš jako předseda vlády ovládl dva velké celostátní deníky. „To je událost, na kterou se trošku zapomíná, ale která dodnes velice podstatně míchá českou politikou,“ připomíná spisovatel.

V letošním roce vyšla Padevětova kniha Kronika protektorátu. „Zlé časy, které jsme nezažili, nemůžeme vlastně nikdy pochopit. Nedokážeme si představit tu jednotlivou hrůzu ani temnotu té doby,“ vysvětluje spisovatel. V roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou. Za stejnou publikaci obdržel i ocenění Slovník roku 2013. „Díky těm hrůzám si pořád znovu a znovu uvědomuju, že žiju v dobrých časech,“ říká Padevět v Interview Martina Kováře.

O období protektorátu se zajímá podle svých slov proto, že tato obtížná doba tříbila charaktery lidí. „Velmi málo lidí zůstalo v té šedé zóně, která je vždy největší. Zůstat v šedé zóně je nejlepší strategie přežití. Tříbily se tam charaktery hrdinů i zrádců,“ dodává spisovatel. Dodnes se přitom často debatuje o tom, jestli se mělo Československo v roce 1938 bránit. V takovém případě by ale podle Padevěta pravděpodobně prohrálo. Pokud by i přesto Československo po válce znovu vzniklo, bylo by úplně jiné, myslí si spisovatel. Od roku 2006 je Padevět ředitelem nakladatelství Academia.

Pozvání do pořadu Interview Martina Kováře přijal spisovatel Jiří Padevět. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat