Dopolední host

Spisovatel Pavel Renčín: I obyčejní lidé mohou prožít úžasný příběh jako v knihách, strach nás ale v životě svazuje neskutečným způsobem

14. října 2021 13:39, Ondřej Kopa

Rádio Z

Pavel Renčín je spisovatelem, živí se ale také jako marketér. „Vždycky jsem tíhnul k tomu něco vymýšlet, vytvářet. Něco ve mně asi je, proto se živím marketingem,“ vysvětluje Renčín, odkud pramení jeho fantazie. Od konce devadesátých let, kdy debutoval prvními povídkami, se jeho jméno pravidelně objevuje v předních antologiích fantastického žánru.
K fantasy literatuře Renčína přivedla i doba, kdy s psaním začínal. „Devadesátá léta byla příznačná tím, že tu bylo velké množství zahraniční literatury, která byla často narychlo a velmi nekvalitně přeložená. Když jsem četl ty knihy, kterým nebylo skoro rozumět, tak jsem si řekl, že to zvládnu taky,“ vzpomíná spisovatel na své začátky. Proto se pustil do vlastní tvorby. Hned zkraje své spisovatelské kariéry získal několik cen.

Poslední knihou, kterou Renčín vydal, je Klub vrahů. Její hlavní hrdina má raději knihy než lidi. „Zavzpomínal jsem si na jedno období v životě, kdy byly knížky mí nejlepší přátelé. Byl jsem dlouho v zahraničí. Knížka je někdy skvělý společník. Teď jsem se vžil do toho hrdiny,“ říká Renčín, který byl hostem moderátora Ondřeje Kopy v dopoledním vysílání Rádia Z. Kniha vypráví o proměně hrdiny, který je tichým a milým člověkem, pak ale jediné setkání změní jeho obyčejný život v napínavý román. „I ti milí hodní lidé můžou mít svoji druhou stránku, kdy se rozhodnou odhodit všechny zábrany a vše, čeho se bojí, protože strach nás v životě svazuje neskutečným způsobem. Když se dokážou od tohoto oprostit, tak můžou prožít úžasný příběh stejně jako v knihách,“ dodává Renčín. 

Některé jeho knihy spadají do žánru tzv. městské fantasy. Tento subžánr fantastické literatury se, jak už název napovídá, odehrává ve městě, které je ale do děje zapojeno více než pouze jako kulisa, ale jako účastník. V Renčínově trilogii Městské války města v Česku ožívají a jsou vyššími bytostmi. Renčín je také organizátorem Comic-Conu Prague, který startuje už zítra. I o tomto třídenním festivalu pro fanoušky sci-fi, fantasy a hororu byl dnešní rozhovor na Rádiu Z.

Poslechněte si rozhovor moderátora Ondřeje Kopy se spisovatelem Pavlem Renčínem.

Odebírat