Ranní host

Stát soukromým školám netleská. Prý se musí potlačit elitářství, říká ředitelka PORG Dagmar Dluhošová

20. července 2021 12:29, Kristýna Kovářová

RádioZET.cz

Jaké je postavení soukromých škol v českém školství? Společnost PORG provozuje celkem tři soukromé školy a podle její ředitelky Dagmar Dluhošové je o všechny obrovský zájem. „Stát soukromým školám ale netleská. V Británii jsou nejlepší školy soukromé. I když my dosahujeme nejlepších výsledků, tak na jednání se státní správou mi bylo řečeno, že se musí potlačit elitářství,“ říká Dluhošová.

Jak zvládly soukromé školy distanční výuku během pandemie? „To období bylo těžké a bylo úplně jedno, jestli je to škola soukromá nebo státní. Bylo důležité, aby školy na situaci velmi rychle zareagovaly,“ vysvětluje Dluhošová. O tom, že se budou zavírat školy, se na jaře minulého roku dozvěděla z médií. „Přesně si pamatuji, že v tu dobu jsem cestovala vlakem do Prahy a na internetu jsem se dověděla, že od zítřka budou zavřené školy,“ vzpomíná Dluhošová, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná.

Školy musely podle Dluhošové improvizovat po celé období pandemie. Informace z Ministerstva školství dostávaly až několik dní poté, co se objevily v médiích. Zahraniční školy, se kterými PORG spolupracuje, se s touto situací podle Dluhošové popasovaly lépe než ty české. „Zavedly systém, který byl propracovaný a promyšlený. Dělaly třeba i laboratorní práce a praktické věci, všechno bylo online,“ dodává Dluhošová. 

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s ředitelkou společnosti PORG Dagmar Dluhošovou. 

Odebírat