Ranní host

Tanec je způsob, jak pochopit svět, říká hraběnka Marie Kinsky

22. července 2021 12:25, Ondřej Kopa

Rádio Z

Hraběnka Marie Kinsky je tanečnice a choreografka. „Tanec je způsob, jak pochopit svět a jak pochopit jiné lidi. Je to neuvěřitelný komunikační zdroj,“ říká Kinsky, která je popularizátorkou současného tance. Založila a vede neziskovou organizaci Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA a mezinárodní festival současného tance KoresponDance.

Nedávno skončil devátý ročník tohoto festivalu, který byl podle Kinsky velkým úspěchem. „Lidé byli spokojení a užili si to – umělci, publikum i producenti,“ říká Kinsky. Součástí letošního ročníku festivalu KoresponDance byl i krátký filmový festival. Od roku 2013 se festival koná ve Žďáru nad Sázavou. „Je to hodně speciální místo, má velké genius loci,“ vysvětluje Hraběnka, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítal moderátor Nikola Bojčev.

Do roku 1997 žila Kinsky ve Francii, poté se přestěhovala do České republiky. Od té doby se vnímání současného tance v Česku výrazně posunulo. „Je to úplně obrovský rozdíl,“ říká Kinsky. Přispět k rozvoji současného tance je také jedním z hlavních cílů pořádání festivalu KoresponDance. „Největší problém, které má současné umění, ať je to tanec nebo hudba, je to, jak naučit lidi, že umění je pro ně a jejich život a není to elitní záležitost,“ dodává hraběnka. Důležité je proto snažit se přiblížit současné umění lidem. 

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s tanečnicí Marií Kinsky. 

Odebírat