Ranní host

Téma kmenových buněk je pro medicínu velmi významné, ne všechno jimi ale půjde opravit, říká MUDr. Radek Klubal, zakladatel Medicínského centra Praha

1. září 2021 12:20, David Rathous

Rádio Z

Za pomoci kmenových buněk je možné provést opravu například sítnice v oku nebo poškozeného srdce po infarktu. „Téma kmenových buněk je proto pro medicínu velmi významné. Člověk by měl být ale samozřejmě racionální. Jde vyrobit umělého člověka, můžu vyrobit svou vlastní kopii. Ale tady už se setkáváme s morálními a etickými problémy“ říká Radek Klubal z Medicínského centra Praha, kde se kmenovými buňkami a genetikou zabývají.
V některých medicínských procesech, které nejsou v rozporu s etikou, je možné z kmenových buněk vyrobit třeba srdeční svalovinu. Využít kmenové buňky lze také v kosmetice, tedy za jejich pomoci třeba omladit pokožku. K tomu je ale potřeba nechat si své kmenové buňky v mladém věku odebrat a ve zkumavce uložit v laboratoři. Zde tzv. hibernují, stárnou tedy výrazně pomaleji než my, a jsou chráněny před škodlivými vlivy, které na nás během života působí. „Ne všechno půjde z kmenových buněk tímto způsobem vyrobit, ale některým věcem v medicíně budou opravdu ku prospěchu,“ vysvětluje Radek Klubal, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Martin Karlík.

Radek Klubal pracuje jako lékař již přes třicet let. Kromě kmenových buněk a možností jejich aplikace v humánní i veterinární medicíně se dlouhodobě zabývá imunologií a genetikou, projekty Medicínského centra Praha zahrnují například i problematiku reprodukční medicíny, mikrobiomu či mitochondrií. Umožnit pacientům terapii na základě nejnovějších objevů medicíny a vědy považují Klubal a jeho tým za své poslání, radost a výzvu.

Poslechněte si celý rozhovor moderátora Martina Karlíka s lékařem a zakladatelem Medicínského centra Praha Radkem Klubalem.

Odebírat