Interview Martina Kováře

Tomáš Zima: Na konci prázdnin bychom díky proočkovanosti mohli být chráněni

7. července 2021 17:42, Martin Kovář

Rádio Z

„Toto virové onemocnění se dá udržet na uzdě samozřejmě hygienickými opatřeními a očkováním. Čísla po první i druhé dávce jsou optimistická. Na konci prázdnin bychom tak díky proočkovanosti mohli být chráněni, nebo ten průběh covidu bude mírnější,“ říká v Interview Martina Kováře rektor Univerzity Karlovy a biochemik Tomáš Zima. Mírný růst pozitivních případů v posledních dnech přičítá setkávání mladších lidí. Důležitý je ale neměnící se počet pacientů ležících v nemocnicích.

V české populaci je většinově podle Zimy kladný vztah k očkování a systém funguje. Pozitivní dopad má i přání lidí cestovat. „Já to nevidím pesimisticky a věřím, že z kraje podzimu bychom se mohli dostat k 70 % proočkovanosti populace,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy. V této fázi by byl opatrný k očkování dětí mezi 12 až 16 lety, u mladších dětí by také ještě počkal.

Covid zanechal podle Zimy velké šrámy a jizvy na české společnosti a svět už bude jiný. „Na jedné straně se více u lidí projeví větší hygienické návyky. Líbí se mi cesta Singapuru, který už přestal testovat a bude se zaměřovat jen na příznakové lidi,“ říká Tomáš Zima. Covid bude mít i řadu zdravotních důsledků kvůli zanedbanému léčení některých například onkologických onemocnění.

Tomáši Zimovi na přelomu roku skončí druhé rektorské období, kdy stál osm let v čele Univerzity Karlovy. „Jsem rád, že jsem stál u myšlenky vzniku nového kampusu na Albertově. Teď jsme dosáhli velmi důležitého milníku a to územního rozhodnutí. Dokončujeme podklady pro zahájení stavebního řízení.“ 

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:

Odebírat