Myšlení první ligy

Trenér MMA André Reinders: Čím tvrdší sport, tím je férovější

17. srpna 2021 12:38, Jan Mühlfeit

Rádio Z

André Reinders je trenérem MMA. V minulosti sám aktivně zápasil. „Neříkám, že trenér musí být nejlepší závodník v jakémkoliv sportu. Musí si ale projít tou cestou, aby vědět, o čem ten sport je,“ vysvětluje Reinders. Přitom právě on je amatérským mistrem světa v thajském boxu a profesionálním mistrem ČR i Evropy v MMA. 
MMA je zkratkou pro Mixed Martial Arts, tedy smíšená bojová umění. Jde bojový sport spojující různé techniky jiných bojových sportů i bojových umění. Vznikl na konci 20. století ze soutěží, jejichž cílem bylo nalézt mezi různými bojovými uměními nejúčinnější způsob boje ve skutečných situacích neozbrojeného střetu. Reinders vede jako trenér největší tým v Česku i na Slovensku. Tvoří ho 28 profesionálních bojovníků. Mezi největší osobnosti patří dvojnásobný šampion Oktagonu Michal Martínek.

Reindersova cesta k bojovým sportům byla dlouhá. V dětství začínal s fotbalem, v 8 letech přestoupil na karate. „Postupně jsem si prošel cestu od tohoto tradičního bojového sportu až k tomu, co je podle mě na vrcholu pyramidy, pokud jde o bojová umění – to nejkomplexnější, nejúčinnější a nejfunkčnější, a to je právě MMA,“ říká Reinders v pořadu Myšlení první ligy Jana Mühlfeita.

Například v USA patří MMA v současnosti mezi vůbec nejsledovanější sporty. Co podle Reinderse stojí za takovým nárůstem popularity? „V prvopočátku je určitě základní lidský instinkt. To, co známe všichni ze škol – když se tam dva rvali, tak celá škola stála v hloučku kolem a koukala na to,“ vysvětluje Reinders. Podobné vlastnosti, které musí mít dobrý bojovník MMA, se hodí podle Reinderse také v byznysu – tedy ostré lokty, dravost, agrese, taktika a schopnost prosadit se.


Hostem mentálního kouče Jana Mühlfeita v pořadu Myšlení první ligy byl trenér MMA André Reinders. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat