Ranní host

Trenérka paměti Lenka Šnajdrová: Umění paměti je uměním pozornosti

10. listopadu 2021 13:08, David Rathous

Rádio Z

„Umění paměti je uměním pozornosti. Netrénujeme paměť, ale trénujeme pozornost tak, aby se člověk dokázal soustředit na jednu věc,“ vysvětluje trenérka paměti Lenka Šnajdrová. Doporučuje proto meditační techniky, díky kterým se člověk uklidní a může věnovat větší pozornost danému úkolu. 
Jednou z technik pro zlepšení pozornosti, které Šnajdrová dále doporučuje, je posadit se do křesla a zhruba třicetkrát zatnout pěst, důležité ale přitom je soustředit se pouze na tuto jedinou aktivitu. „Byť to třeba vypadá, že jen sedím a žádné informace ke mně nepřichází, tak člověk vnímá i to, jaká je v místnosti teplota nebo jestli sedí na pohodlné židli. To všechno lze tímhle cvičením odbourat,“ popisuje Šnajdrová.

Cviky na paměť se nazývají mnemotechniky. Jednou z nich je například Akrostikum. Ta spočívá v tom, že pokud se chceme například naučit seznam jmen, vytvoříme větu o slovech, která začínají stejným písmenem, jako daná jména ze seznamu, a to ve stejném pořadí. Pro lepší zapamatování je vhodné, aby tato věta obsahovala i nějaký příběh.

„U lidí se závažnější poruchou paměti se často velmi rychle přehoupnou ze stádia, kdy mají pocit, že to není v pořádku, do stádia, kdy už to tak dobře nepoznají,“ říká Šnajdrová, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná. Se zhoršující se pamětí může souviset i přepracovanost. Hodně zaměstnaným lidem, kteří začínají být v důsledku stresu z práce roztržití, doporučuje Šnajdrová vzít si dovolenou a odjet někam, kde budou méně ve stresu. „Lidé, kteří mají hodně práce a jsou rozlítaní, mají někdy najednou pocit, že si nic nepamatují a že zapomínají, kam si co položili. Když se dají trošku do klidu, tak to pomůže,“ dodává Šnajdrová.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s trenérkou paměti Lenkou Šnajdrovou.

Odebírat