Dopolední host

UNESCO možná vyřadí Prahu kvůli destrukci brutalismu, myslí si sochař Pavel Karous

13. března 2023 15:08, Michael Ransdorf, Zet.cz

RádioZET.cz

„Po tom, co se zboural hotel Praha, Transgas, telefonní ústředna v Dejvicích a další brutalistní skvosty, jsme přišli téměř o celou jednu kulturně-historicko-stavební vrstvu. Pravděpodobně kvůli tomu přijdeme o prestižní umístění v seznamu UNESCO,“ varuje sochař Pavel Karous, který se zabývá uměním ve veřejném prostoru například v projektu Vetřelci a volavky.

„Praha není v UNESCU jen díky baroku a gotice. Praha je zajímavá tím, že se tu organicky střetává více slohů dohromady,“ vysvětluje dopolední host Rádia ZET. Brutalismus, který původně přišel do socialistického Československa z kapitalistické Francie a Velké Británie, však začal po sametové revoluci mizet. „Je to dané tím tvrdým tržním kapitalismem, který se aplikoval i na městský urbanismus. Místo toho, abychom sledovali zájem veřejnosti, tak je chráněn nadevše soukromý majitel,“ myslí si Pavel Karous.

„Existuje pár jedinců, pro které jsou brutalistní budovy snadnou kořistí. Tyto stavby mají totiž zpravidla velkorysý veřejný prostor a nedají se tak dobře komerčně těžit. Zkrátka byly stavěny pro veřejnost,“ uzavírá Pavel Karous.

Proč z veřejného prostoru mizí fontány? Poslechněte si celý rozhovor Martina Karlíka:

Odebírat