Ranní host

Uříznutý prst dokážeme sešít za 4 hodiny, říká mikrochirurg Svatopluk Svoboda

11. listopadu 2022 13:03, Michael Ransdorf

RádioZET.cz

„Mikrochirurg umí operovat s pomocí mikroskopu velmi drobné struktury lidského těla. Náš obor nám umožňuje sešívat droboučké cévy a nervy v lidském těle,“ říká Svatopluk Svoboda, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Dokážeme sešít milimetrovou trubičku tak, aby zůstala dokonale průchodná a krev se dostala, kam je potřeba,“ dodává.

Lékaři, kteří se specializují na tento obor dokážou přišít například uříznutý prst. „Pomocí mikrochirurgické operační techniky jsme schopni přenést sval z téhož těla z místa, kde není úplně potřeba do místa defektu. Tím poškození zakryjeme a kost už dokáže srůst sama,“ popisuje Svatopluk Svoboda z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Přišití jednoho odděleného prstu trvá až 4 hodiny. Výjimkou ale nejsou ani 12hodinové operace. „Čím je devastace horší, tím jsou operace delší,“ pokračuje Svatopluk Svoboda.

Rozvoj mikrochirurgie začal až s rozvojem kvalitních šicích materiálů, se kterými se pracuje pod operačním mikroskopem. „Šicí vlákno v mikrochirurgii má průměr 25 tisícin milimetru. Je nasazeno v jehličce, která má tloušťku 75 tisícin milimetru a je 2 milimetry dlouhá,“ dodává lékař Svatopluk Svoboda.

Poslechněte si celý rozhovor Martina Karlíka:

Odebírat