Dopolední host

Ústava ČR počítá i se současnou situací. Její změna není nutná, vysvětluje ústavní právník Jan Wintr

20. října 2021 13:21, Ondřej Kopa

Rádio Z

Prezident republiky Miloš Zeman je už druhým týdnem hospitalizován na jednotce intenzivní péče. „Je to situace, se kterou Ústava České republiky počítá a na kterou nabízí určitá řešení,“ říká ústavní právník Jan Wintr. A vyvrací tak některé názory o tom, že se Česko po volbách ocitlo kvůli stavu prezidenta v ústavní krizi.
Prezidenta není možné podle ústavy s výjimkou ústavní žaloby za velezradu nebo hrubé porušení ústavy odvolat. „Proto musí být nějaký mechanismus, jak náhradně zajistit výkon prezidentského úřadu v momentě, kdy toho prezident není schopen,“ vysvětluje Wintr. O tom pojednává článek 66 Ústavy ČR. Pro jeho aktivaci se musí usnést obě komory Parlamentu. V takovém případě se pak některé pravomoci prezidenta přenáší na předsedu Poslanecké sněmovny a předsedu vlády. „Musí k tomu být poměrně široký konsensus a kontroluje to Ústavní soud, takže myslím, že je to vyvážené na obě strany,“ hodnotí ústavní právník. Aktivace článku 66 Ústavy ČR není nevratná záležitost. Zrušit ho může buď znovu Parlament nebo Ústavní soud, na který se může obrátit sám prezident ve chvíli, kdy se jeho stav zlepší. V obou případech se veškeré pravomoci vrátí znovu do rukou prezidenta.

Wintr hodnotí postup politických reprezentantů v současné chvílí jako adekvátní. „Senát postupuje poměrně uvážlivě, když se rozhodl neiniciovat to řízení hned druhý den poté, co byl prezident hospitalizován, ale poctivě se snažil získat informace o zdravotní stavu prezidenta,“ říká Wintr, který byl hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání Rádia Z. Senát by měl o článku 66 Ústavy ČR hlasovat 5. listopadu, Poslanecká sněmovna po ustavující schůzi, která se bude konat 8. listopadu. „A to je také moment, kdy už se o tom rozhodnout musí, protože prezident po ustavující schůzi Sněmovny musí přijmout demisi staré vlády a jmenovat novou vládu. Tedy buď prezident nebo ten, kdo ho zastoupí. A to je v tomto případě předseda Poslanecké sněmovny,“ dodává Wintr.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s ústavním právníkem Janem Wintrem.

Odebírat