Interview Martina Kováře

V lidském těle jsou stále nové věci, které lze objevovat, říká děkan 1. lékařské fakulty UK Martin Vokurka

16. prosince 2021 17:57

RádioZET.cz

Ústav patologické fyziologie 1. lékařské fakulty se zaměřuje mimo jiné na hematologický výzkum v oblasti leukemií a lymfomů. Jeho přednostou a současně děkanem 1. lékařské fakulty UK je Martin Vokurka, který se zabývá metabolismem železa a jeho vlivem na krvetvorbu. „V poslední době studujeme maličké částečky uvolňované z buněk, které se nazývají exozomy. Ukazuje se, že je to další způsob, jak si spolu buňky povídají. V lidském těle jsou stále nové věci, které lze objevovat,“ říká Vokurka. 
Vokurka je lékařem v oboru patologické fyziologie. „To je vyvrcholení preklinické a teoretické výuky. Shrnujeme mechanismy, které studenti znají z jiných předmětů, zejména fyziologie či biochemie, a převádíme je do složky chorobné. Studenty učíme, jak tělo funguje, když už vlastně nefunguje,“ vysvětluje Vokurka. V lidském těle by v optimálním případě měly být čtyři gramy železa. Jeho význam je zcela klíčový, zdůrazňuje Vokurka. Nedostatek i nadbytek železa může způsobit velké problémy.

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy je největší lékařskou fakultou v Česku. Vokurkovým cílem je, aby si fakulta pod jeho vedením udržela své postavení. „Měla by být iniciátorem řady změn, které jsou ve vysokém lékařském školství,“ říká Vokurka. Za cíl si klade také to, aby se posouvala v mezinárodním hodnocení a byla pro studenty atraktivní. Současný děkan chce navázat také na to, co 1. lékařské fakultě UK přinesli jeho předchůdci Tomáš Zima a Aleksi Šedo. Tématem Interview Martina Kováře byla také pandemie koronaviru, ve které podle Vokurky čeští zdravotníci výborně obstáli.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal děkan 1. lékařské fakulty UK Martin Vokurka. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat