Dopolední host

V mezinárodním srovnání se za nic stydět nemusíme, říká ředitelka Umělecko-průmyslového muzea Koenigsmarková

12. října 2021 14:17, Ondřej Kopa

Rádio Z

Helena Koenigsmarková je ředitelkou Umělecko-průmyslového muzea Praha už přes 30 let. „Šla jsem tam rovnou z fakulty. Ještě jsem vlastně dodělávala diplomku. Muzeum je mi druhým domovem. Podle toho také vypadá má kancelář,“ říká Koenigsmarková. Ze zkušeností z neformálního mezinárodního sdružení muzeí podobného zaměření usuzuje, že pražské Umělecko-průmyslové muzeum za nic stydět nemusí. „Jsme na velmi dobré úrovni a snažíme si ji udržet,“ dodává ředitelka. 
Umělecko-průmyslové muzeum Praha bylo založeno v roce 1885 po dvacetiletých snahách o založení po vzoru anglických muzeí umění a průmyslu. Jeho založení odpovídalo prudkému rozvoji české společnosti a především rozvoji její průmyslové výroby gradující v poslední třetině 19. století. Po vzniku obdobných ústavů, především Uměleckoprůmyslového muzea ve Vídni, dále např. v Brně, Olomouci a Liberci se pražské muzeum stalo jedním z řady muzejních institucí tohoto druhu existujících v provinciích Rakousko-uherské monarchie.

„Umění a průmysl je vlastně to, čemu se dnes říká průmyslový design. Ta muzea měla povzbuzovat výrobu. Byla úzce propojena s průmyslem. 19. století je stoletím průmyslu,“ vysvětluje Koenigsmarková. U zrodu tohoto muzea stál také Vojtěch Lanna, který byl významnou osobou v oboru stavebnictví a průmyslu. „Je to obrovská osobnost. Vážíme si ho a věnujeme se mu průběžně,“ popisuje Koenigsmarková, která hostem moderátora Martina Karlíka v dopoledním vysílání Rádia Z.

V nedávné minulosti byla v Umělecko-průmyslovém muzeu k vidění mimo jiné také třeba výstava o panelácích. „To, co my sbíráme a čemu se věnujeme, jsou věci životního stylu. Paneláky byly celé generace, desetiletí symbolem určitého životního stylu,“ dodává ředitelka. Velký zájem o tuto výstavu byl ze strany těch, kteří jako děti v panelácích především v 70. a 80. letech vyrůstali.

Hostem moderátora Martina Karlíka byla ředitelka Umělecko-průmyslového muzea Praha Helena Koenigsmarková. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat