Dopolední host

V pomoci obětem trestních činů patří Česko z hlediska legislativy ke špičce Evropy. Praxe ale trochu pokulhává, říká Petra Vitoušová

6. září 2021 13:18, Ondřej Kopa

Rádio Z

Spolek Bílý kruh bezpečí už 30 let pomáhá obětem trestních činů. Během té doby se podle prezidentky tohoto spolku Petry Vitoušové situace výrazně zlepšila. Na začátku byl ale Bílý kruh bezpečí jedinou občanskou iniciativou, která si všimla toho, že postavení obětí je velmi špatné a jejich práva jsou malá. 
„Jako novinářka jsem měla tu zkušenost, že jsem připravovala scénář pro televizi pro pořad Pachatel neznámý a setkávala jsem se s lidmi, kteří přežili třeba loupežná přepadení nebo pokus o vraždu. Říkali mi: Tady máme na stole prášky od paní doktorky, abychom zvládli den a další, abychom spali v noci,“ vysvětluje Vitoušová. Oběti trestních činů se tehdy nedomohly ani práva na informace nebo na ochranu, na utajení osobních údajů nebo peněžitou pomoc státu.

Nyní je podle Vitoušové situace zcela odlišná. Z hlediska legislativy patří Česko v tomto směru na špičku Evropy. „Psané právo ale vždycky trošku pokulhává za praxí. Teď se proto hodně soustředíme na to, aby oběti svá práva znaly a aby je také vymáhaly,“ říká Vitoušová, které byla hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání Rádia Z.

Pokud jde o konkrétní pomoc, Vitoušová doporučuje, aby si lidé zapamatovali telefonní číslo, které je stejné ve všech státech Evropské unie: 116 006. Na tuto linku se mohou lidé nonstop a zdarma obrátit s jakýmkoliv dotazem. „Je to vstupní brána do systému pomoci. Je tam takové první přijetí, sdílení emocí, první praktické rady a vysvětlení praktického práva, které je třeba uplatnit například hned další den,“ dodává prezidentka spolku. Na této lince vás také nasměřují k osobnímu setkání v některé ze spádových poraden.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s prezidentkou spolku Bílý kruh bezpečí Petrou Vitoušovou.

Odebírat