Dopolední host

V tchoukballu se zrcadlí fair play. Je pro nás důležité tuto myšlenku rozšiřovat, říká předseda České asociace Tchoukballu Štěpán Vele

8. června 2021 14:26, Ondřej Kopa

Rádio Z

Tchoukball patří mezi méně známé sporty. Jedná se o bezkontaktní míčovou hru na hřišti o velikosti toho basketbalového. Kombinuje prvky volejbalu, házené a baskické peloty. Dopoledním hostem Rádia Z byl předseda České asociace tchoukballu Štěpán Vele.

Na každé straně hřiště jsou umístěny dvě konstrukce, o které se snaží hráči odrazit míč tak, aby se dostal do vymezeného prostoru. „Tchoukball je takový squash na trampolínách. Je to sice bezkontaktní sport, ale s hodně prvky házené,“ říká Vele. Na začátku 70. let 20. století tento sport vymyslel švýcarský lékař Hermann Brandt, kterému se nelíbilo velké množství zranění v kolektivních hrách. „Řekl si, že zkusí vymyslet takový sport, který by mohli lidé hrát s míčem a ve velkém počtu,“ popisuje předseda asociace. Moderátor Martin Karlík se ptal také na to, jak se tento sport dostal do Česka. Zásluhu na tom má podle Veleho první tchoukbalista Ladislav Bláha, který je vedoucí katedry tělesné výchovy v Ústí nad Labem. V 90. letech byl na stáži ve Švýcarsku a hra se mu natolik zalíbila, že se ji rozhodl zavést i v Česku. „Jsme malým sportem, stále jsme ve stádiu vývinu,“ dodává Vele. Přesto má tchoukball v Česku i svou extraligu. 

Rozhovor moderátora Martina Karlíka s předsedou České asociace tchoukballu Štěpánem Velem si můžete poslechnout zde: 

Odebírat