Interview Martina Kováře

Václav Klaus: Fiala udělal z ODS absolutně jinou stranu. Vůbec nic k ní necítím

9. listopadu 2021 18:50, Martin Kovář

Rádio Z

Petr Fiala bude už čtvrtým premiérem z řad ODS. Tím prvním byl zakladatel strany a pozdější český prezident Václav Klaus. „Dnes je to absolutně jiná strana, vůbec nic k ní necítím. Její dnešní předseda z ODS udělal stranu absolutně jiného typu,“ kritizuje Klaus.

Podle něj už dnešní ODS není pravicovou stranou a nebojuje s „poztrácením národní identity v rámci evropského eintopfu zvaného Evropská unie“. Bývalý prezident se v Interview Martina Kováře ohradil také proti tomu, že Fiala nebyl členem ODS předtím, než se stal jejím předsedou. „Nebyl tím, kdo by od píky jako prostý člen ve straně něco prožil. Do strany prvně přišel jako její předseda,“ říká Klaus.

Fiala se stane předsedou vlády, kterou utvoří pět stran a v Poslanecké sněmovně bude disponovat 108 mandáty. Klaus upozorňuje na to, že tak širokou koalici čeká obtížné vládnutí. Předpokládá ale, že vydrží po celé funkční období. „Budou se přít o tisíc věcí a nebudou schopni rozhodnout vážné věci. Pud sebezáchovy a natěšenost na to, aby vládli, ale zajišťuje, že ta vláda krásně po čtyři roky vydrží. Budou se vzájemně milovat do té míry, že vládu udrží, ať Českou republiku bude stát cokoliv,“ očekává bývalý prezident.

Klaus také zhodnotil politický vývoj od pádu komunistického režimu. Za nejsvobodnější období v polistopadových dějinách Česka považuje 90. léta, a to z pohledu domácí i zahraniční politiky. „Byla to pro nás v zahraniční politice ideální chvíle. Sovětský svaz už nebyl, Evropská unie ještě nebyla, Německo se staralo samo o sebe, Amerika z Evropy po konci studené války vycouvala a Čína se teprve začínala probouzet k životu,“ dodává Klaus.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal bývalý prezident Václav Klaus. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat