Zprávy Rádia Z

Václav Krása: Zdá se, že budeme mít větší vliv, aby některé léky byly automaticky hrazeny ze systému veřejného zdravotního pojištění

23. září 2021 11:05, Matin Karlík

Rádio Z

Při rozhodování o tom, který lék bude pacientům hrazen ze zdravotního pojištění, se bude od ledna posuzovat také vliv léku na kvalitu života pacienta a jeho rodiny. Tedy například to, zda díky léku nemocný už nebude potřebovat nepřetržitou péči nebo bude moct studovat a pracovat. Dohodli se na tom zástupci ministerstva zdravotnictví, pojišťoven, farmaceutických firem a pacientů. Právě pacienti by měli mít silnější roli při jednání o úhradách léků, potvrdil předseda Národní rady osob se zdravotním pojištěním Václav Krása. "Pokud mají lidé se zdravotním postižením šanci zlepšit svůj zdravotní stav, tak ten lék bude prakticky pro celou skupinu lidí a nebude směřovat jen na jednotlivce. A to je zásadní změna," vysvětluje Václav Krása.


Václava Krásu rovněž těší, že se ČR posunuje smerem dopředu v otázce přístupu k drahým lékům v posledních letech. Poslechněte si celý rozhovor.


Odebírat