Dopolední host

Ve školství je patrný větší důraz na IT. Pořád je ale před námi hodně práce, upozorňuje Jana Večerková z Data4You

4. října 2021 18:31, Ondřej Kopa

Rádio Z

Data4You je nezisková organizace, která se zabývá vzděláváním lidí v digitálních dovednostech. Její zakladatelkou a ředitelkou je Jana Večerková. Ta oceňuje, že ve školství je patrný větší důraz na obor IT. „Myslím si ale, že je pořád hodně práce, aby skutečně všechny děti měly šanci zkusit si programování nebo to, co se nazývá informatické myšlení,“ upozorňuje Večerková.
Většina lidí podle Večerkové s programováním začíná tak, že si sami něco vyzkouší. Tomu napomáhá dnešní doba, která v online prostředí nabízí spoustu příležitostí. Na začátek není důležité, jaký programovací jazyk si lidé zvolí, myslí si Večerková. Důležité je především zjistit, jestli dotyčného programování baví a jestli bude mít zájem se dále vzdělávat. „Jestli je to něco, kvůli čemu dokáže strávit u počítače řešením nějakého problému do dvou do rána,“ říká Večerková, která byla hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání Rádia Z.

Dalším krokem může být třeba to, že se zájemce přihlásí na Coding Bootcamp, který Data4You pořádá. Po tři měsíce se zde účastníci celý den připravují na to, aby se mohli hlásit na juniorní pozice webových vývojářů. „V každém programovacím jazyku se dají najít skvělé projekty, lepší postupy. Je to jenom o tom chtít hledat a být tomu otevřený,“ vysvětluje Večerková. Některé programovací jazyky přitom existují už přes 50 let. Každých pár let se přitom objevují nové verze jednotlivých programovacích jazyků. „To znamená, že člověk se musí v tomto oboru neustále učit nové věci a nové postupy,“ dodává Večerková.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s ředitelkou neziskové organizace Data4You Janou Večerkovou.

Odebírat