Byznys Romany Navarové

Vědci vyvinuli novou generaci zdravotnických prostředků na urychlení hojení. Je zatím 7 let práce, popisuje Michaela Lovětínská z VH Pharma

6. září 2021 17:50, Romana Navarová

Rádio Z

Vědcům z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR se podařilo ve vyvinout novou generaci zdravotnických prostředků navazující na původní přípravek k urychlení hojení ran. Ta je výsledkem dlouholeté spolupráce s firmou VH Pharma. 
Tento výrobce zdravotnických prostředků letos uvedl na trh kromě gelu HemaGel NEW také jeho novou aplikaci HemaCut SPRAY. „Ta cesta byla hrozně dlouhá,“ řekla v byznysovém magazínu na Rádiu Z obchodní ředitelka VH Pharma Michaela Lovětínská. „Původní HemaGel je tenký film, který aplikujete na ránu a díky jeho působení se rána hojí hladce a bez komplikací. Nová generace obsahuje nový polymer, jehož další přidanou hodnotou je to, že je silnější v optimalizaci bakteriálního osídlení nad ranou,“ vysvětlila Lovětínská.

S výzkumem hydrofilních gelů má ÚMCH zkušenosti již od svého založení. V šedesátých letech minulého století umožnil vynález zakladatele ústavu profesora Otto Wichterleho zahájení výroby měkkých kontaktních čoček z hydrogelu. Spojení výsledků výzkumu v oblasti kontaktních čoček a znalostí Jiřího Labského, který se v ústavu více než 30 let zabýval chemickými reakcemi lapačů volných kyslíkových radikálů, pak vedlo v devadesátých letech 20. století k vyvinutí polymerních látek určených pro urychlení hojení ran. Objev gelu HemaGel tak navázal na práci zakladatele ústavu.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s obchodní ředitelkou VH Pharma Michaelou Lovětínskou.

Odebírat