Dopolední host

Veronika Lálová o karnevalu v Riu de Janeiru: Pro Brazilky je nejdůležitější mít krásné pozadí

9. března 2023 13:22

RádioZET.cz

Z východních Čech až do brazilského Ria de Janeira na kultovní karneval. Tanečnice Veronika Lálová, která jako jedna z mála Češek zatančila na ikonické události v brazilském Riu, v dopoledním vysílání Rádia Zet přiznala, že se jí splnil dětský sen. Byl to výkřik do tmy, který se stal skutečností. Je to neuvěřitelné pro mě, pro mou rodinu i mé přátele, říká tanečnice, která se z Jižní Ameriky vrátila před dvěma dny. V rozhovoru také popisovala to, jak ji Brazilci pustili mezi sebe, a jak se jako Evropanka vyrovnávala s kulturními rozdíly. 

Brazilci viděli, že mám zájem dozvědět se víc o jejich kultuře, o tanci a jeho vzniku, popisuje tanečnice a lektorka samby.  Tanec není jenom o krocích, ale opravdu o celé tamní kultuře, vysvětluje Veronika Lálová.  Přirostlo mi to tam hodně k srdci. Brazilci si užívají život, a i přes to, že toho nemají tolik jako my v Evropě, tak oni žijí přítomností. Rozhodně jsou šťastní a nespěchají, vysvětluje. Právě pomalejší životní tempo pro Lálovou byl trochu šok. Stane se, že na trénink přijdou o 45 minut později, nebo vůbec, popisuje Lálová


Festival v Riu de Janeiru je pevně spjatý se sambou, barevnými kostýmy a spoře oděnými tanečnicemi. Lálová popisovala, že Brazilky velmi dbají o svůj vzhled a pečují o své tělo. Pro ně je nejdůležitější mít krásné pozadí. Kostýmy jsou právě střižené tak, aby odhalovaly nejvíc tuto část těla, vysvětluje. Pro nás Evropany to může být vlastně moc odhalené, hodně lidí si myslí, že já se v tom vyžívám, ale popravdě jsem z toho nešťastná, přiznává. Kostým odpovídá vždycky tématu karnevalu, nemohu si ho připravit sama, a tak se vždycky modlím, aby to nebyly třeba jen dvě šňůrky, popisuje tanečnice samby Veronika Lálová. 


Proč si kostým nechala šít v Česku a ne v Brazílii? A existuje podobný karneval i u nás? Rozhovor Ladislava Jakuba s tanečnicí Veronikou Lálovou si poslechněte zde:


Odebírat