Interview Martina Kováře

Vůdce sametové revoluce Martin Mejstřík neskrývá zklamání ze současnosti: Naše představy byly opravdu jiné než to, v čem žijeme nyní

16. listopadu 2021 18:10, Martin Kovář

Rádio Z

Martin Mejstřík byl v listopadu 1989 jedním z vůdců revoluce. „Dodnes nerozumím tomu, že nebyla zakázána komunistická strana ani propagace komunistické ideologie, která je v důsledku srovnatelná s tou nacistickou,“ říká Mejstřík. Zatímco demokratické instituce se v Česku podařilo vybudovat, zklamaný je podle svých slov stavem společnosti.
„Nevěřil bych tomu, že budeme po té době v tak špatném stavu, v jakém jsme. Teď nemyslím demokratické instituce, které máme teoreticky vybudované. S čím jsem ale určitě nepočítal, je kvalita, respektive nekvalita lidí. Je to obrovské zklamání,“ přiznává Mejstřík v Interview Martina Kováře. V listopadu 1990 byl Mejstřík spoluautorem manifestu studentských lídrů z roku 1989, který se vžil pod názvem Ukradená revoluce. Autoři v něm projevili zklamání nad porevolučním vývojem v Československu a poukázali na to, že cíle sametové revoluce nebyly naplněny. „Někteří se nám vysmívají, ale je to tak – ta revoluce skutečně ukradena byla. To, co nám všem bylo jasné a s čím jsme na sto procent počítali, například to, že bude zakázána komunistická strana, tak to se nestalo,“ říká Mejstřík.

Rozhořčený je také z toho, že se českým premiérem stal Andrej Babiš, který za minulého režimu spolupracoval se Státní bezpečností, i to, že prezidentem byl zvolen Miloš Zeman. „Prezidentem je člověk, který notoricky lže a vysmívá se lidem do očí, je arogantní a sprostý. To si v roce 1990 nikdo z nás nedokázal představit,“ neskrývá Mejstřík své naštvání. Dnes žije na vesnici. „Po 17. listopadu tu neštěkne ani pes. Komunismus je na venkově stále zažraný. O to víc vzpomínám na to, po čem jsme tehdy toužili. Člověku je smutno z toho, kam jsme nedošli,“ dodává Mejstřík.

Hostem v Interview Martina Kováře byl vůdce sametové revoluce a bývalý politik Martin Mejstřík. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat