Ranní host

Vysoký krevní tlak je tichý zabiják, ví o něm jen 70 procent lidí. Zanedbání léčby vede k dalekosáhlým následkům, varuje lékař Linhart

21. října 2021 13:06, David Rathous

Rádio Z

Česko patří mezi země s velmi vysokým výskytem vysokého krevního tlaku. „Ten problém je poměrně rozsáhlý. V průběhu let se ho ale trošku daří zlepšovat,“ říká předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. Hypertenze nemá pro většinu lidí žádné bezprostřední příznaky a řada pacientů bere toto onemocnění na lehkou váhu. Proto bývá vysoký krevní tlak označován jako „tichý zabiják“. 
U starších lidí se lékařům daří snižovat průměrné hodnoty krevního tlaku. Znepokojující je podle Linharta ale to, že o své hypertenzi ví pouze 70 procent lidí. „Spoustu lidí běhá s vysokým krevním tlakem, aniž by to věděli. A samozřejmě se tak nemohou léčit, což vede k dalekosáhlým následkům,“ varuje lékař. Pacienti s vyšším krevním tlakem jsou ohroženi vyšší četností infarktů i mozkových cévních příhod. „Velký problém v naší zemi je srdeční selhání, kterého neuvěřitelně přibývá. Vysoký krevní tlak patří k jedním z hlavních spouštěčů srdečního selhávání,“ upozorňuje Linhart, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Nikola Bojčev.

Jednou z příčin vysokého krevního tlaku je také špatná životospráva. V České republice je vysoký výskyt obezity i nadváhy. Pokud jde o obezitu, patří Česko k nejvíce postiženým státům na celém světě a blíží se Spojeným státům. Velkým problémem české společnosti je podle Linharta také nadměrné pití alkoholu. I to přispívá k vysokému výskytu vysokého krevního tlaku. Dalším faktorem je sůl. Té průměrný Čech přijme přes 10 g za den. Denní spotřeba soli by přitom podle doporučení měla být méně než 5 g. Kromě správné stravy je pro krevní tlak důležitý také pohyb. „Platí ale zlaté pravidlo, že lednička se nedá přesportovat. To bychom měli mít na paměti,“ dodává Linhart.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s předsedou České kardiologické společnosti Alešem Linhartem.

Odebírat