Byznys Romany Navarové

Zadlužování Česka je alarmující. Snížit schodek rozpočtu bez zvyšování daní bude pro novou vládu těžké, upozorňuje ekonomka Nerudová

9. listopadu 2021 13:42, Romana Navarová

Rádio Z

Nová vláda včera zveřejnila své programové prohlášení. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty slibuje prosazení důchodové reformy, růst výdajů na obranu i na kulturu nebo pravidelnou valorizaci plateb do zdravotnictví za takzvané státní pojištěnce. Ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová hodnotí většinu bodů jako správný krok.
Jedním z představených cílů nastupující vlády je rychlé plnění Maastrichtských kritérií, nikoliv ale za účelem přijetí eura, ale z titulu ozdravování veřejných financí, především pak snížení schodku státního rozpočtu. „Dynamika nárůstu zadlužení zejména v posledních dvou letech je extrémně alarmující. Je potřeba si ale přiznat, že to bude velmi těžké,“ upozorňuje Nerudová. Pokud chce vláda dodržet, že snížení schodku docílí bez zvyšování daní, budou podle ekonomky nutné výrazné škrty.

Vláda Petra Fialy bude chtít prosadit také valorizaci daňové slevy na poplatníka – částky, kterou si každý plátce daně z příjmu může odečíst ze své daňové povinnosti. „To považuji za velmi dobrý nápad, po kterém jsme my jako experti dlouho volali,“ říká Nerudová v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátorka Romana Navarová.

Nová vláda chce také zavést daňovou brzdu, která by stanovovala strop daňového zatížení. vláda tak nebude moct zvýšit nad tento limit některé daně, pokud jiné nesníží. „Jedna věc je celkové daňové zatížení, ale druhá věc je rozložení daňového břemene mezi jednotlivé daně,“ dodává ekonomka. S nápadem daňové brzdy souhlasí, vyzývá ale k diskuzi o struktuře daňového zatížení. Nerudová je také předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, v dubnu roku 2020 spolu s dalšími ekonomy založila občanskou iniciativu KoroNERV-20.

Hostem moderátorky Romany Navarové byla ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat