Ranní host

Zavření hranic byla pro nás obrovská rána. Nedokázal jsem si představit, že je to dnes možné, přiznává starosta Železné Rudy Smola

8. října 2021 11:54, David Rathous

Rádio Z

Železná Ruda je malé město v Plzeňském kraji na česko-německé hranici. Nachází se v těsném sousedství Bavorské Železné Rudy. Vztahy mezi oběma městy jsou podle starosty Železné Rudy Filipa Smoly výborné. O to složitější pro ně byla doba, kdy se kvůli pandemii zavřely hranice. „Byla to pro nás obrovská rána. Pro mě osobně to byla věc, kterou jsem si absolutně nedokázal představit, že je ve 21. století možná,“ říká Smola.
Velkou komplikaci představovalo zavření hranic pro obyvatele Železné Rudy, kteří pracují v Německu. „Naprosto se zkomplikoval i běžný život,“ dodává Smola. Dnes už jsou ale hranice znovu otevřené. Nejen obyvatelé Železné Rudy proto mohou jezdit do Německa například nakupovat. Podle Smoly ale jezdí naopak také mnoho Němců do Železné Rudy, která nabízí řadu příležitostí k vyžití. V současné době se zde buduje jeden z největších biotopů na celé Šumavě.

Ve 30 letech patří Smola mezi mladé starosty. V zastupitelstvu města je už sedmým rokem. V ranním vysílání Rádia Z přiznal, že je to složitá práce. „Od té doby, co jsem starosta, se mi život proměnil. Je na mě vyvíjen tlak. Ale pevně věřím, že doba obálek je už dávno pryč,“ říká Smola v rozhovoru s moderátorem Martinem Karlíkem. V Železné Rudě žije přibližně 1600 obyvatel. Město se nachází na hranici Národního parku Šumava a je to jedno ze šumavských sportovních a turistických středisek cestovního ruchu.

Poslechněte si rozhovor moderátora Martina Karlíka se starostou Železné Rudy Filipem Smolou.

Odebírat