Z Cup

Zdeněk Haník: Nejúspěšnější trenéři ctí, že na prvním místě je sportovec a oni stojí ve stínu

8. listopadu 2021 13:55, David Rathous

Rádio Z

Do startu Zimních olympijských her v Pekingu zbývá už jen necelých 100 dní. Ty proběhnou po půl roce od skončení letních her v Tokiu. „Je to takový masakr, že není čas na nic jiného,“ popisuje místopředseda Českého olympijského výboru Zdeněk Haník, jaké to je připravovat se na druhou olympiádu v krátkém sledu. 
Prolomit dlouhé čekání na velký úspěch se v Pekingu pokusí mužská hokejová reprezentace, kterou povede trenér Filip Pešán. Krizi v Česku ale prožívá více týmových sportů. Příčinou toho je podle Haníka chybějící systém. „Neměli jsme co zdědit. Úspěchy individuálních sportů jsou individuální příběhy vymknuté mimo systém. Dvě zlaté olympijské medaile Ester Ledecké nejsou úspěchem lyžařského svazu,“ vysvětluje Haník v rozhovoru s moderátorem Janem Hlochem.

Ve sportovním magazínu Z cup popsal Haník také zákulisí práce trenérů předních českých sportovců. Společným znakem těch nejúspěšnějších z nich je podle Haníka pokora. „Tomáš Bank, Jiří Prskavec starší nebo Petr Lacina, mohl bych jmenovat další – všichni ctí základní krédo, že nikdy nesmí jít před závodníka. Na prvním místě je sportovec a oni jsou ve stínu,“ dodává Haník. Tito trenéři přitom podle něj dobře zvládají předsoutěžní nervozitu a vytváří proto pro své svěřence klid na přípravu.

Hostem moderátora Jana Hlocha byl místopředseda Českého olympijského výboru Zdeněk Haník. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat