Interview Martina Kováře

Že je covid uměle vytvořený? To nedává smysl. Je ale možné, že se rozšířil únikem z laboratoře, říká biochemik a prorektor UK Jan Konvalinka

11. listopadu 2021 18:00, Martin Kovář

Rádio Z

Mezi většinou vědců panuje konsensus na tom, že coronavirus se rozšířil přechodem přes zvířata, podobně jako Ebola, předchozí typy SARS nebo třeba HIV. „Ale poněkud věrohodnější představa je, že covid byl nikoliv uměle vytvořen, ale že netopýří virus někdo zkoumal ve Wu-chanu v laboratoři a uteklo mu to,“ připouští biochemik a prorektor UK Jan Konvalinka.
Dodal ale, že se jedná o menšinový názor a domněnku, kterou nelze potvrdit. „Nemáme argumenty a bohužel k tomu, že čínská vláda s odbornými orgány nespolupracuje, tak se to možná nikdy nedozvíme,“ říká Konvalinka. Vyloučil ale možnost, že by za původem viru stál Bill Gates nebo George Soros, jak někteří tvrdí. V Interview Martina Kováře Konvalinka přiznal, že aktuální vývoj pandemie ho překvapil. „Čekal jsem, že bude nějaká menší vlnka. Myslel jsem, že budeme mít pár stovek nebo tisíc nových případů denně a nemocnice budou poloprázdné. Mýlil jsem se,“ přiznává Konvalinka. Přesto je optimista, pokud jde o další vývoj.

Češi jsou podle Konvalinky promořeni a proočkování poměrně dobře, přestože ve srovnání se západními zeměmi Česko stále zaostává. „Nečekám už úplnou tragédii. Je ale pravda, že nás ten virus vždycky překvapí, to si pojďme přiznat,“ připouští biochemik a dodává: „Deltě už neunikneme. Nemůžeme si vybrat, zda vakcínu ano nebo ne. Musíme si vybrat, jestli virus nebo vakcínu.“ Lidé by si podle Konvalinky měli uvědomit, že rizika spojená s očkováním jsou výrazně méně závažné a méně pravděpodobné než to, co koronavirus může způsobit. Konvalinka je vedoucím výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd a od roku 2014 prorektorem Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal biochemik Jan Konvalinka. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat