Ranní host

Ženy přestaly v pandemii chodit na preventivní prohlídky prsu. Optimální interval je do 30 měsíců, říká lékařka Lívia Večeřová

31. května 2021 12:53, Ondřej Kopa

Rádio Z

Ranním hostem Rádia Z byla vedoucí mamodiagnostického centra Fakultní nemocnice Bulovka Lívia Večeřová. „Během první vlny koronaviru nesměly být žádné prevence. Teď nás to dobíhá. Chodí ženy, které mají nádory v prsu větších rozměrů. Důvodem je to, že se ženy bály chodit jít do nemocnice na preventivní prohlídku i poté, co už byly povolené,“ říká lékařka.

Doporučovaný dvouletý interval pravidelných preventivních prohlídek si podle Večeřové řada žen během pandemie prodloužila na tři i více let. Podle studie, kterou provedlo mamodiagnostické centrum Fakultní nemocnice Bulovka, je přitom optimální interval pro preventivní vyšetření do 30 měsíců. Pokud je interval delší, stoupá rizikovost výskytu nádoru v prsu větších rozměrů. A k tomu právě během pandemie došlo. Pozdější odhalení nádoru může vést k tomu, že budou postiženy i další orgány. V takovém případě je léčba proto komplikovanější. Přistoupit se musí k chemoterapii.

Moderátorka Petra Květová Pšeničná se Večeřové ptala také na samovyšetření. To podle lékařky ženy v Česku také podceňují. Pokud má žena genetické predispozice, měla by s prevencí začít už ve 25 letech. Od tohoto věku by ženy měly začít pravidelně docházet na preventivní prohlídky. Střídat by se přitom měly kontroly magnetickou rezonancí, ultrazvukem a mamografií. „Ultrazvukové vyšetření je výborná prevence. Jsem naprosto nadšená z toho, že většina mladých žen je zodpovědná a před plánovanou graviditou přijdou nejdřív na vyšetření prsu, aby zjistily, jestli nemají v prsu ložiskovou změnu. To je nesmírně důležité,“ dodává Večeřová. 

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s lékařkou Lívií Večeřovou. 

Odebírat