Byznys Romany Navarové

Žijeme v době plastové, umělou hmotu už nahradit nejde. Buďme chytřejší v tom, jak plast používáme, vyzývá vědec Londsburough

15. listopadu 2021 15:47, Romana Navarová

Rádio Z

„Žijeme v době plastové,“ říká Michael Londsburough, britský vědec, který je dnes předsedou Rady Ústavu anorganické chemie AV ČR. Nahradit plasty už podle něj dnes není možné. Proto by se lidstvo mělo zaměřit na celý proces, od výroby až po recyklaci plastů, kde by případně mohlo najít řešení tohoto problému.


„Máme do jisté míry kontrolu nad výrobou plastů a jejich chemickým složením, ale zároveň máme problémy s plastovým odpadem,“ upozorňuje Londesborough. Na rozdíl od jiných materiálů jsou totiž molekuly plastu extrémně stabilní. „Jejich atomy jsou spokojené ve formě, ve které se nachází a nechtějí změnu,“ vysvětluje. Vědcům se zatím nepodařilo přesně zmapovat důsledky tak obrovské produkce plastů pro naši planetu. Londsburough se proto chce přičinit v hledání odpovědi na to, jak může lidstvo tento problém vyřešit. „Jak můžeme uchovat přínosy, ale zároveň řešit problémy, které plasty přináší,“ říká vědec v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátorka Romana Navarová.

Nahradit plasty už dnes podle Londsburougha není možné. Představa o tom, že používání tradičních materiálů namísto plastů bude pro životní prostředí lepší, je mylná, tvrdí Londsburough. Lidstvo by se proto mělo zaměřit na celý proces, od výroby až po recyklaci plastů, kde by případně mohlo najít řešení tohoto problému. „Jsem tatínek a proto doufám, že moje děti budou mít udržitelnou, stabilní a hezkou budoucnost. Proto se zajímám o konkrétní řešení problémů, kterým dnes jako společnost čelíme,“ dodává Londesborough.

Hostem moderátorky Romany Navarové byl vědec Michael Londesborough. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat