Myšlení první ligy

Život je jako bumerang, co mu dáme, to nám vrátí, říká spisovatelka Věra Fina, která se stala ženou roku v kategorii Dobré srdce

29. října 2021 15:50, Jan Mühlfeit

Rádio Z

Ženou roku 2021 v kategorii Dobré srdce se stala spisovatelka Věra Fina. „Je to za mé filantropické počiny, které konám pro onkologické pacienty,“ říká. Sama v minulosti onkologickou léčbou prošla. „Nazula jsem si boty poznání, takže vím, co ti lidé potřebují, a to nezištně konám,“ vysvětluje spisovatelka.
Fina založila organizaci Jelimán. Nejprve se ale potýkala s nástrahami legislativy. Po nocích studovala zákony z různých zemích po světě, aby zjistila, jak a kde funguje péče o handicapované. Poté předložila novelu zákona, kterou brzy projedná Senát. Ta by mohla pomoci až 6 tisícům lidí v Česku. „Jestli mi dneska někdo řekne, že jeden člověk nic nezmůže, odpovídám, že zmůže – sedí proti vám,“ říká Fina, která byla hostem moderátora Jana Mühlfeita v pořadu Myšlení první ligy. V rozhovoru také prozradila, že v dětství na ni měla největší vliv babička. Té proto věnuje dodnes velké množství prostoru ve svých knížkách.

Fina vzpomíná ale také na poznámku, kterou dostala v první třídě: „Snaživá a neposedná“. To ji vystihuje prý dodnes. „Mezi mé silné stránky patří jednoznačně emoce. Jsem empatický člověk a dokážu se vcítit do druhých,“ popisuje spisovatelka. Je přesvědčena o tom, že na začátku každé nemoci je stres. Proto je důležité umět se ve svém životě zastavit. „Moje stopka byla nemoc. Není potřeba, aby přicházely takové obrovské mezníky. Stačí se skutečně zastavit v tom svém běhu. Život je jako bumerang, co mu dáme, to nám vrátí,“ dodává Fina.

Pozvání Jana Mühfleita do pořadu Myšlení první ligy přijala spisovatelka Věra Fina. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat