Ranní host

Zuzana Dostálová našla inspiraci pro svůj román Soběstačný v tramvaji. I já jsem tam ale vložila něco ze sebe, přiznává spisovatelka

7. října 2021 12:20, David Rathous

Rádio Z

Spisovatelka Zuzana Dostálová je autorkou románu Soběstačný, jehož motivem je dospívání, samota a touha po samostatnosti. Jedenáctiletý Štěpán si přeje co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. V rámci projektu Listování uvádí tento příběh herec Lukáš Hejlík jako divadelní hru. A namluvil také audioknihu.
„Kniha je o chlapci, který žije se svou maminkou. Rodiče se mu rozvedou a maminka je nemocná. Nechci moc prozrazovat, ale nakonec ten chlapec skončí u svého dědečka. Značná část té knížky probíhá v soužití chlapce s dědečkem,“ popisuje Dostálová. V ranním vysílání Rádia Z přiznala, že stejně jako mnoho jiných autorů, i ona vložila do této knihy něco ze svých osobních zkušeností. Hlavní inspirace ale přišla během cesty v tramvaji. „Proti mně seděl chlapec s tatínkem. Poslechla jsem si jejich rozhovor, který byl poměrně smutný. Když jsem vystupovala, tak jsem si řekla, že mám dětského hrdinu,“ dodává spisovatelka.

Hejlík se věnuje tvorbě pro děti dlouho. „Zuzaně jsem napsal, že se mi to strašně moc líbilo a že bychom to chtěli hrát. Pak mě naopak Zuzana doporučila na načítání audioknihy,“ vysvětluje Hejlík, který byl spolu s Dostálovou hostem moderátora Nikoly Bojčeva. Původně měla být hra uvedena už loni na podzim. Kvůli pandemii koronaviru se ale premiéra konala až o rok později. V tuto chvíli probíhá turné po 70 městech.

„Když pak najednou vidíte do té dětské hlavy, jaké boje a trápení on sám se sebou svádí, tak mu víc rozumíte,“ říká herec. Kniha podle něj není příliš veselá. Při interpretaci příběhu v divadelním představení i v audioknize se ale pokusil o o něco pozitivnější vyznění. „To já mám rád, když je příběh vážný, ale i v těch nehezkých situacích vzniká něco, co je ve výsledku úsměvné,“ dodává Hejlík. Přiznal ale, že natáčení audioknihy bylo pro něj obtížné.

Hosty moderátora Nikoly Bojčeva byli spisovatelka Zuzana Dostálová a herec Lukáš Hejlík. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat