Dopolední host

Zvoník Tomáš Stařecký: Jen čtyři katedrály na světě obsluhují zvony ručně, jednou z nich je i katedrála sv. Víta

2. června 2021 13:36, Ondřej Kopa

Rádio Z

Ruční obsluhování zvonů je už dnes velká vzácnost. Zvony ve většině katedrál na celém svět jsou ovládány elektronicky. Výjimky jsou pouze čtyři a patří mezi ně i katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Jedním ze zvoníků zde je Tomáš Stařecký, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Jak se Stařecký ke své profesi dostal? Je za tím prý magická síla zvonu. „Něco podobného, jako jsou varhany. Když jsem byl poprvé u varhan, tak jsem se stal jednou z píšťal. A když jsem se dostal poprvé na věž a stál jsem u zvonu, tak ten zvuk pronikne celým tělem i duší,“ vysvětluje Stařecký. Na střední škole spolu se skupinou dalších nadšených lidí lezl po věžích. „Bylo to tak silné, že jsem se ptal, jestli bych mohl ještě jednou,“ vzpomíná zvoník, kterého ve studiu přivítal moderátor Nikola Bojčev.

V katedrále sv. Víta je celkem sedm zvonů. Ten největší nese jméno Zikmund a je zároveň největším zvonem v Česku. Na jeho rozhoupání jeden zvoník nestačí. Celkem se na zvonění v katedrále sv. Víta podílí okolo osmi zvoníků. Při obsazování jednotlivých zvoníků ke konkrétním zvonům se přihlíží i k tomu, kdo je v jaké kondici. „Před každým zvoněním máme drobnou poradu, kde si vysvětlíme, jak se bude zvonit a jak postupně budou nastupovat zvony,“ říká Stařecký. Například před událostmi jako je liturgie se zvony rozeznívají od nejmenšího po největší. V poledne se rozezní všechny zvony současně. 

Rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva se zvoníkem katedrály sv. Víta Tomáše Stařeckým si můžete poslechnout zde: 

Odebírat