Byznys Romany Navarové

Zvýšení daní je nevyhnutelné, říká prorektor VŠFS

20. září 2022 17:27, Sára Stankovská

RádioZET.cz

Meziroční míra inflace se po více než roce snížila. Pomohl rapidní pokles tempa růstu cen na meziměsíční bázi. ,,Domnívám se, že inflace už vrcholu dosáhla,” říká Petr Budinský, prorektor Vysoké školy finanční a správní, který byl hostem Byznysu na Rádiu ZET.

Přišlo první snížení inflace. Není ovšem velké, jedná se pouze o 0,3 %. Nejlepším lékem na inflaci je podle Petra Budinského recese. ,,Recese tlumí inflaci. Během ní by mohly začít klesat ceny komodit a potravin.” Česká národní banka nechala v srpnu úrokové sazby beze změny. Teď bude mít zasedání, během kterého bude na aktuální situaci reagovat. ,,Myslím si, že u nás jsme blízko neutrální úrokové sazbě. To znamená, že by další zvýšení nepůsobilo tlumivým způsobem, ale bylo by dokonce kontraproduktivní.”  

Vláda zareagovala na vysokou inflaci zastropováním cen. To se podepíše na státním dluhu, jehož finální výše ještě není definitivně stanovena. ,,Můžeme spekulovat, jestli to bude 360 nebo 370 miliard. Vláda podle mě ale nebude chtít, aby číslo začínalo číslem čtyři,' uvažuje prorektor Budinský. Inflaci má Česká republika čtvrtou nejvyšší, a to kvůli dvěma covidovým rokům. Klíčové budou tři následující roky. ,,Vláda mluví o deficitu ve výši 270 miliard do následujících let. Zde bych rád řekl, že takto to nesmí dopadnout. Byla by to velmi špatná zpráva. Podle mě by to znamenalo s vysokou pravděpodobností zvýšení obsluhy dluhu, snížení ratingu a další prohlubování deficitů,' obává se Budinský. 

Celý byznysový magazín Romany Navarové si poslechněte zde:  

Odebírat