Byznys Jaroslava Dědiče

Zvyšování schodku rozpočtu před volbami neposouvá Česko k vyspělým demokraciím, upozorňuje ekonom Jiří Schwarz

27. října 2021 14:52, David Rathous

Rádio Z

Schodek státního rozpočtu ve výši téměř 400 miliard korun si dříve nikdy nedokázal představit, přesto to ekonom Jiří Schwarz nepovažuje za nic neobvyklého. „Schodky rostou tehdy, když se měny znehodnocují, když dochází k velké inflaci. Schodek je způsoben covidem, ale také utrácením vlády, které nemělo s covidem nic společného,“ zdůrazňuje Schwarz, který je ředitelem Centra ekonomických a tržních analýz. 
Nezávislý kontrolní úřad došel k závěru, že zhruba jen šedesát procent deficitu státního rozpočtu za rok 2020 souviselo s pandemií koronaviru. Stát v loňském roce hospodařil se schodkem 367,4 miliardy korun, výdaje spojené s opatřeními proti covidem-19 dosáhly 218,1 miliardy. „To je zásadní informace. Bylo to sice vyvoláno hospodářským poklesem, ale také blížícími se volbami. A to je něco, co naši zemi neposouvá k vyspělým demokraciím,“ upozorňuje ekonom v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátor Jaroslav Dědič. Schwarz je bývalým členem Národní ekonomické rady vlády, která v době jeho působení srovnávala rozpočty různých zemí. Z tohoto srovnání přitom vyplynulo, že vyspělé západní demokracie nemají před volbami vyšší výdaje státního rozpočtu než v letech, kdy se volby nekonají.

Návrh státního rozpočtu pro rok 2022 se schodkem 376,6 miliard bude muset teprve schválit nová Poslanecká sněmovny. Podle Schwarze bude mít ale nová vláda ještě prostor udělat v rozpočtu určité změny. Všechny strany nové pravděpodobné vládní koalice ale deklarují, že daně se zvyšovat nebudou. „Nezvyšoval bych daně jen proto, abych snížil rozpočtový schodek. Je dobré ho snižovat, ale není to důvod pro zvyšování daní. Zvyšováním daní budeme snižovat konkurenceschopnost české ekonomiky,“ dodává Schwarz.

Hostem moderátora Jaroslava Dědiče byl ekonom Jiří Schwarz. Poslechněte si záznam rozhovoru.