Volební interview

Andrej Babiš (ANO): Neumím si představit, že budu sedět čtyři roky v opozici. Moje místo je ve vládě

30. září 2021 18:25, David Rathous

Premiér Andrej Babiš (ANO) si podle svých slov neumí představit, že by byl po příští čtyři roky v opozici. „Já vůbec ve Sněmovně nechci moc sedět, proto jsem bojoval za klouzavý mandát,“ říká Babiš. V blížících se volbách bude do Poslanecké sněmovny kandidovat naposledy. „Jsem manažer, jsem organizátor. Moje místo je ve vládě,“ dodává premiér.
Na otázku, jestli si umí představit vládu s ODS, Babiš odpověděl, že se uvidí podle toho, jak volby dopadnou. Vymezil se ale proti koalici Pirátů a Starostů. „Odmítám spolupráci s Pirátostanem. Pan Ivan Bartoš (Piráti) říká, že chtějí posílit roli Evropského parlamentu. Já říkám, že Evropský parlament je více méně zbytečný a neměl by ani fungovat,“ kritizuje Babiš. Členství Česka v Evropské unii je ale podle něj nezpochybnitelné. „To neznamená, že nejsme kritičtí vůči Evropskému parlamentu a vůči Evropské komisi. Green deal, to se nepovedlo,“ připouští premiér.

Ve volebním interview Rádia Z a webu Info.cz Babiš také řekl, že jeho vláda se během svého působení musela vypořádat s celou řadou věcí. Kromě pandemie nebo krize v Afghánistánu byla podle něj jednou z komplikací právě také Zelená dohoda pro Evropu. „Emisní povolenky likvidují náš průmysl a mají negativní dopad na ceny elektřiny,“ říká Babiš. Opoziční politici současné vládě vytýkají mimo jiné to, že zemi dostatečně nepřipravuje na předsednictví v radě EU, kterého se Česko ujme už v červenci 2022. Babiš ale tuto kritiku odmítá a tvrdí, že ČR bude na předsednictví dobře připravená. „Funguje to a je to připravené. Důležité potom bude, kdo bude premiérem a kdo bude ve vládě,“ dodává Babiš.

Hostem moderátora Martina Kováře byl premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Poslechněte si záznam rozhovoru.