Volební interview

Bohumil Pečinka: Jsme v předkrizové situaci, valí se na nás velká témata. Do politiky to může znovu přivést velké osobnosti

6. října 2021 18:41, David Rathous

Rádio Z

Výrazné osobnosti, jakými byly v minulosti Václav Havel nebo Václav Klaus, už dnes v politice chybí. Podle politického komentátora Reflexu Bohumila Pečinky ale brzy znovu přijdou. „Valí se na nás skutečně velká témata, jako je energetika, vývoj ekonomiky apod. To vše by mohlo do politiky přivést velké osobnosti, protože velké osobnosti přivádí do politiky vždy krize,“ očekává Pečinka.
A podle něj Česko brzy opravdová krize čeká. Výhodou v takovém momentě může být rychlost komunikace, kterou dnešní doba umožňuje. Díky tomu se během chvíle může zformovat politická strana kolem několika málo lidí. „To má kladné i záporné momenty. Cirkulace elit se zrychlí. Nemusí to být ale jen elity, které se dostanou nahoru. Uvidíme, koho to do politiky přivede,“ říká Pečinka ve Volebním interview Rádia Z a webu Info.cz

Česko s napětím očekává volby do Poslanecké sněmovny, které se konají už tento víkend. „Ještě nikdy nebyl takový nepoměr v tom, o co v těch volbách jde a tou energií, kterou například opoziční strany věnují tomu, aby došlo k nějaké změně. Volební kampaň je vlažná,“ popisuje Pečinka v rozhovoru s moderátorem Martinem Kovářem. Podstatné problémy se podle Pečinky nekomunikují, navzdory tomu, že velkých témat by se nabízelo spoustu. Strany se podle Pečinky snaží k volbám „promlčet“ a vyhnout se konfrontaci. Chybí také meetingy a debaty s občany, které byly dříve běžné. Jediný, kdo se s občany baví, jsou představitelé populistických stran, myslí si novinář. „Pak se nelze divit výsledkům,“ dodává.

Politici kladou v poslední době čím dál větší důraz na sociální sítě. Pečinka ale upozorňuje na to, že ty nikdy nenahradí osobní kontakt politiků s občany, který lidem chybí. „Konfrontace názorů – na tom vyrostla athénská demokracie, z toho jsme vyšli. Bez toho ta demokracie nemůže fungovat,“ upozorňuje Pečinka.

Hostem moderátora Martina Kováře byl politický komentátor Reflexu Bohumil Pečinka. Poslechněte si záznam rozhovoru.