Volební interview

Ivan Bartoš (Piráti): Musíme vyhrát válku o budoucnost České republiky. Ta by s Babišem nebyla růžová, ale rudá

29. září 2021 18:50, David Rathous

Předseda Pirátů Ivan Bartoš je lídrem kandidátky koalice Pirátů a Starostů v Ústeckém kraji, kde se v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny utká i s premiérem Andrejem Babišem (hnutí ANO). „Důležité není vyhrávat malé bitvy, ale válku o budoucnost České republiky, která s Andrejem Babišem není růžová, ale je trochu rudá,“ říká Bartoš.
Předseda Pirátů věří tomu, že obě předvolební koalice mohou ve volbách dohromady získat většinu v Poslanecké sněmovně. V takovém případě věří i v dohodu na utvoření společné vlády navzdory tomu, že by ji tvořilo pět značně rozdílných stran. Příkladem podle Bartoše může být Středočeský kraj, kde vládne koalice pěti stran složená z hnutí STAN, ODS, Pirátů, TOP 09 a Zelených. Hejtmankou v minulém volebním období byla Jaroslava Jermanová Pokorná z hnutí ANO, která je podle Bartoše „takovým Babišem v malém“. „Musíme zastavit zadlužování a znovu nadefinovat státní rozpočet, protože to, co předložila vláda, je nepřijatelné. Budeme se muset připravovat na předsednictví EU, které vláda úplně podceňuje,“ zdůrazňuje Bartoš priority pro další vládu.

Bartoš ve Volebním interview Rádia Z a webu Info.cz také řekl, že Babiš stupňuje agresi a lže úplně ve všem. „Myslím si ale, že David v souboji s Goliášem – a Babiš je mediálním a ekonomickým Goliášem proti Pirátům a Starostům, vyhrává chytrostí,“ říká předseda Pirátů. Za úspěch v uplynulém volebním období považuje přijetí několika zákonů týkajících se boje proti korupci, digitalizace a zavedení bankovní identity. Lituje naopak toho, že z pozice opozice nebyli Piráti schopni ovlivnit novelu stavebního zákona. Předloženou podobu rozporovala i vládní ČSSD, poslanci hnutí ANO ale návrh schválili za přispění hlasů SPD a KSČM. „Tohle musíme zastavit, než se začne transformace odehrávat,“ dodává Bartoš. Další důležitou věcí, která se podle Bartoše také nepovedla, je zlepšení dostupnosti bydlení. Piráti už proto mají připravenou novelu zákona, kterou budou chtít v příštím volebním období předložit.

Hostem moderátorů Martina Kováře a Michala Půra byl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Poslechněte si záznam rozhovoru.